A törvényben 35 német keménységi fokúnál keményebb vizet tekintik elfogadhatatlannak (a vizsgálati jegyzőkönyvben „Összes keménység (CaO)" található), ennek ellenére már a 18-20 német keménységi fokú víz is komoly vízkő lerakódásokat okozhat.
A vízkő megszüntetésére az iparban is használatos ioncserélős eljárás a legmegbízhatóbb, mivel ennél az eljárásnál a víz keménységét okozó Kalcium és Magnézium ionokat eltávolítjuk a vízből, így nem tudnak kicsapódni a szanitereken, fűtőszálakon, hiszen nincsenek jelen a vízben.
Az ioncserélő gyanta a Kalciumot és a Magnéziumot Nátrium ionokra cseréli. A Nátrium ionokat a vízlágyító sóoldó tartályából nyeri, amiben időnként nagytisztaságú só tablettát kell tölteni. A vízlágyító berendezés automata tisztítási funkcióval van ellátva (regenerálási funkció). Ilyenkor a gyantáján felgyülemlett Kalcium és Magnézium ionokat lemossa a felületéről és a csatornába üríti, ezután „felépíti" Nátrium ionokkal a gyanta felületét, ami ekkor már készen áll a vízlágyításra.
Ezt a tisztítást kb hetente 1 alkalommal végzi.
Az ipari vízkezelésben a szakaszos üzemű vízlágyítókat akkor alkalmazzák, ha az óránkénti és napi lágyvízszükséglet ismert és állandó, valamint a vízelvétel nem folyamatosan 24 órában történik. A készülék 2 fő egységből áll, az egyik a gyantaoszlop a vezérlőfejjel, a másik pedig a sóoldó tartály. A gyantaoszlopban lévő ioncserélő gyanta végzi a víz lágyítását, míg a sóoldó tartályban a regeneráláshoz szükséges só és sólé van.
Fő alkalmazási területek:
- ipari üzemek
- mosodák lágyvízellátása
- éttermek lágyvízellátása
- kávézók lágyvízellátása
- kazántápvíz feltöltése
- kórházak lágyvízellátása
- fogorvosi rendelők lágyvízellátása
A vízlágyító berendezések működési elve:
Az ioncserélős vízlágyítók egy ioncserélő gyanta segítségével a vízben lévő oldott kalcium és magnézium ionokat nátrium ionokra cserélve végzik a vízlágyítást. Ezzel a technológiával nem oldatban tartjuk a víz keménységét okozó ásványi sókat, hanem kivesszük a vízből, így semmilyen körülmények között nem tudnak kicsapódni. Így a vízlágyítás eredményeképpen akár 0 keménységű, teljesen lágy vizet is elő lehetne állítani, azonban az NNGYK állásfoglalásának megfelelően a berendezést úgy állítják be a szakembereink, hogy a vízlágyítást követően 5 német keménységi foknak megfelelő víz menjen a hálózatba.
Műszaki jellemzők:
Csatlakozási méret: 1"-os csatlakozók a be- és kijövő oldalon egyaránt.
Vezérlőfej típusa: mennyiségvezérelt
Térfogatáram: 2,0-3,6 m3/h
Beépítési méretek: 1610 x 900 x 550 mm (magasság x szélesség x mélység)
Gyanta szükséglet: 80 liter
Só szükséglet / regenerálás: 19,2 kg
Sóoldó tartály térfogat: 200 l
Származási hely: Magyarország
Minőségi tanúsítvány: A készülék NNGYK szakvéleménnyel, általa jóváhagyott ivóvízbiztonsági engedéllyel rendelkezik, amelynek száma 72544-5/2021/KTEF.
Karbantartási igény: A vízlágyítóban lévő gyanta nátrium tartalma időnként lemerül, így szükséges annak utánpótlása. Ezt regeneráló sótablettával bárki elvégezheti, mivel csak bele kell önteni a tartályba a sót. A sótabletta 25 kg-os kiszerelésben kapható. A regeneráláshoz csak kifejezetten erre alkalmas nagy tisztaságú só alkalmazható, ellenkező esetben a berendezés meghibásodhat.
Karbantartási költség: Ipari vízlágyító készülékek esetében egyedileg meghatározott.
FONTOS INFORMÁCIÓ: A vízlágyító berendezés beépítése a bejövő hideg vizes ágra történik. A készülék elhelyezése fagy- és vízmentes helyen lehetséges (vízaknában csak nagyon ritkán), ahol a közelben szennyvíz- és elektromos kiállás található.
Beszerelés*: Az EconomySoft vízlágyítók beszerelését javasoljuk vízvezeték-szerelőre bízni, mivel a törvényi előírás szerint gerincvezeték megbontását csak ilyen jogosultsággal rendelkező szakember végezhet. Ennek ára függ attól is, hogy milyen bonyolultságú szerelés, és milyen méretű és mennyiségű anyagigénye van. Javasoljuk, hogy a szerelést bízza a mi szakembereinkre, mivel ők rendelkeznek megfelelő jogosultsággal és napi szerelések miatt jelentős tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen.
A vízlágyító berendezéseket egyedileg egyeztetett időpontban szállítjuk ki és végezzük el az üzembe helyezést.
*Beszerelésnek nevezzük azt a műveletet, amikor a gerinchálózatra csatlakoztatjuk a vízlágyító berendezést. Fontos, hogy szakembereink kizárólag megkerülő ággal telepítik a vízlágyítóinkat, amelynek segítségével a vízlágyító bontás nélkül lecsatlakoztatható a vízvezeték rendszerről.
**Beüzemelésnek nevezzük a vízlágyító felprogramozását és az adott helyszínre való felparaméterezést.
Az ipari vízlágyítók beépítésénél az alábbi kiegészítők és kellékek is javasoltak:
- 100 mikronos előszűrő: beépítése kötelező a vízlágyító berendezés elé, mivel ez garanciális feltétel! Felfogja a nagyobb lebegő szennyeződéseket, biztosítva a vízlágyító zavartalan működését.
- BY-PASS szelep: Az EconomySoft vízlágyítók árába már be van építve, így külön már nem kell megvásárolni.
- Vízkeménység teszter: gyorsan és könnyen megállapítható a víz keménysége. Segítségével ellenőrizhető a vízlágyító hatékonysága.
- Vízlágyító regeneráló só: A vízlágyító berendezés folyamatos üzemelését biztosítja, mivel a gyanta időnként lemerül, így szükséges annak utánpótlása.
Garancia: Erre a termékre a beüzemelés dátumától számított 36 hónap, amelynek feltétele, az évente esedékes, időszakos karbantartás A vízkezelő egységeire a gyártó által adott garancia, ettől eltérhet.